........................Johnny Depp..........Casey Affleck............Leo DiCaprio...................Zac Efron....................Joaquin Phoenix

**
              .. ....             Jude Law.....................Edward Norton....................Keanu Reeves.........Matt Damon

THIS BOY'S LIFE

18. července 2010 v 0:32 | Nine (DH) |  Filmy (USA)
V ČR film znám pod názvem Dospívání po americku nebo Život jednoho chlapce. Na Slovensku jako Zo života chlapca...Trailer:Obsah děje:

Svobodná matka Caroline (Ellen Barkin) se svým synem Tobym (Leonardo DiCaprio) utíkají z Východu a usazují se v Seattlu, kde si Caroline najde zdánlivě slušného mechanika Dwighta Hansena (Robert De Niro), který se ovšem po svatbě projeví jako alkoholik a tyran. Zatímco Caroline se s tím dokáže alespoň trochu vyrovnat, Toby se se svým otčímem dostává do stále větších konfliktů... Film je adaptací autobiografického románu Tobiase Wolffa.


Moje hodnocení:

Hvězda - hodnocení
Hvězda - hodnocení
Hvězda - hodnocení
Hvězda - hodnocení
Hvězda - hodnocení
Tohle asi bude na delší čtení .
This Boy's Life je pro mě totiž tak trochu zlomovým filmem. Do té doby (asi před dvěma až třemi lety) pro mě byl Leonardo DiCaprio maximálně vlastně jen Jack z Titaniku, herec s pěknou tvářičkou... Pak jsem ale v TV a programu zahlédla ukázku na tenhle film a docela mě to zaujalo (ne kvůli Leovi). Dokoukala jsem to a Leonardo DiCaprio pro mě byl rázem HEREC! Neskutečně skvělý herecký výkon! Bylo mu tehdy sice 18 let, ale vůbec na to nevypadá (a ani hlas na to neměl...). Dneska jsem se na film dívala znovu, ten jsem si prostě musela sehnat, a - já prostě nemám slov...
Na začátku je ukázáno, jak moc Tobymu záleželo na matce a matce na svém synovi. Jak se spolu dokázali bavit, užívat si života (ač se Caroline kvůli Tobymu zrovna rozešla se svým přítelem) - Leonardo i zpívá! Pořád je to ale puberťák a tak jsou s ním dost potíže... Leo a Ellen Barkin hrají, jakoby byli skutečně matka a syn! A pak se objeví Dwight... Není divu, že mu Caroline podlehla - šarmantní chlápek, džentlman... Navíc s tváří Roberta De Nira... Proběhne rodinné setkání i s Dwightovými dětmi. Vše se odehraje vesměs v klidu a pohodě. Leonardo opět zpívá!
Pak ovšem ve škole a matce přeteče s Tobym pohár trpělivosti a proto se rozhodne jej po Vánocích poslat za Dwightem do městečka Concrete. A my konečně poznáváme Dwightovu pravou tvář! Sobecký nabručenec, tyran, nepřejícný parchant. Napřed se to tedy zdá opravdu pro Tobyho dobro, že nad ním konečně zas někdo drží pevnou ruku, ovšem tohle se pomalu mění v psychický i fyzický teror.

A tady mi asi zůstává nad hereckými výkony rozum stát úplně... Wow...
Robert De Niro zahrál Dwighta tak dobře, že budete nenávidět nejen postavu, ale nějaký čas i jejího samotného představitele. WOW! Neuvěřitelně uvěřitelný výkon, Robert De Niro BYL Dwight! Strašný protiva, nikdo nebyl víc než on... Odporný chlap!
Ellen Barkin zde podle mě vystihuje to, o čem se často mluví v souvislosti s týráním... Přehlížela manželovo chování (a jak sama ve filmu říká, snažila se ve všem vidět to lepší), doufala... a trpěla. Nechtěla být soudcem, ale mezi Dwightem a Tobym stála, jen nevěděla, na čí stranu se postavit... Když už se rozhodla, bylo to velice těžké a octla se snad pod ještě větším tlakem. Ale taková žena (Caroline) si zaslouží obrovský obdiv!
Na závěr jsem si nechala Leonarda... Od tohodle filmu, jak jsem psala, jsem si ho hodně oblíbila a už jsem věděla, že umí hrát. A nejen to, DOST DOBŘE hrát! Já nechápu, jak mohl (může) s Robertem De Nirem dobře vycházet (). Já vím, oba hráli jen své filmové role, ale tak přesvědčivě, že ta vzájemná nenávist jim srší z očí v každém záběru. Leonardo zpívá, směje se, pláče, mluví sprostě, ničí cizí majetek, následně lituje svého chování; kouří, pije, lže, roznáší noviny, ale především - bojuje se vztekem a Robertem De Nirem - všechno naprosto perfektně! A když už jsem u toho boje, nezapomenutelná je závěrečná rvačka mezi Tobym a Dwightem! Při ní běhá mráz po zádech a herci jakoby si při ní opravdu vybíjeli zlost jeden na druhého. Brrr!

Všechno končí dobře a tak, jak jste doufali, ale přesto to dojme a aspoň já jsem si v duchu zvolala vítězoslavné "Joo!!" Další (filmový) důkaz toho, že když člověk něco opravdu chce, dosáhne toho. Toby totiž městečko Concrete nesnáší snad od první chvíle. Děsí ho představa, že by zde měl zůstat celý život. A proto se rozhodne s tím něco udělat - přihlásí se do přípravek škol na míle vzdálených od nenáviděného "domova". Vypomůže si sice malým podvodem, ale může mu to mít někdo za zlé??? Jo, ten hajzl (pardon) Dwight! Nemůže přenést přes srdce, že Toby nakonec získá stipendium 2 300 dolarů... A dojde k výše zmiňované rvačce, při níž si vzpomenete na televizní reportáž, kterou rodina jeden večer sledovala, v níž týraná manželka bodla svého manžela trýznitele nožem... Toby a Dwight si při ní vyměnili nenávistné pohledy...

Ačkoli to tak možná nevypadá, jsou ve filmu i situace, kdy se zasmějete. Spíš se ale jedná o začátek, nebo pak možná pobaví Robert De Niro ve skautské uniformě. Na tváři se ovšem bude častěji rozlívat úsměv vítězoslavný - to když se Tobymu něco podaří a on se přiblíží svému snu .

K vykreslení doby, ve které se film odehrává (konec 50. let), výborně dokresluje hudba a celkový "look" postav i prostředí.

Hih, přijde mi zvláštní, že čím byl Leo mladší, tím víc se podobal sobě samému teď v současnosti, kdy je mu 36 let (ačkoli na plakátu to tak moc nevypadá).

This Boy's Life vám všem moc doporučuju. Ne ani tolik kvůli obsahu, ději, spíše kvůli perfektním a naprosto skvělým hereckým výkonům, bez nichž by se příběh asi topil někde v tříhvězdičkovém průměru... Herecký koncert Roberta De Nira a Leonarda DiCapria!

Rok 1993 byl pro Lea velice úspěšným, završil jej oscarovou nominací za roli Arnieho ve filmu Co žere Gilberta Grapea. Oba tyto film řadím mezi výjimečné a své nejoblíbenější. A do stejné kategorie spadá pro mě i už Leo - vyjímečný a jeden z nejoblíbenějších herců. Pardon - HERCŮ .

Odkaz na stažení: Rapidshare
České titulky ZDE.

Zajímavosti:

Původně se o roli Tobyho ucházel Tobey Maguire, ale režiséru Michaelu Caton-Jonesovi se moc nezamlouval. Nicméně Leonardo byl Tobeyho velký kamarád a chtěl, aby si i on ve filmu zahrál. Nakonec se mu tvůrce podařilo umluvit a Tobey si zahrál Chucka Bolgera, Tobyho kamaráda.

Během natáčení Leonardo DiCaprio povyrostl o několik centimetrů a proto se musel během některých scén krčit, aby stále vypadal vedle Roberta De Nira menší.


Na závěr vám sem přikládám video, ve kterém Leonardo vzdává hold Bobu De Nirovi a vzpomíná právě na This Boy's Life, film, ve kterém se setkali:Plakát:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rézi Rézi | Web | 18. července 2010 v 20:39 | Reagovat

Tento film vypadá moc zajímavě, budu ho muset někde sehnat :-)

2 Mima Mima | Web | 18. července 2010 v 22:52 | Reagovat

Asi ešte nikdy som ťa nevidela TAKTO sa rozpísať... Musí to byť výnimočný film.

3 Mima Mima | Web | 18. července 2010 v 23:34 | Reagovat

No jo, Skrotená hora po slovensky - Jesus :-D  :-D Ale nie, nebolo to tak strašné. Poznáš Maštalíra, nie? Heatha nadaboval priam geniálne! Naozaj pred ním skladám klobúk... Mám ale obrovskú výhradu - slovenskí prekladatelia majú príliš veľkú fantáziu, dialógy si menili, ako sa im chcelo :-( A tie reklamy! Medzi scénu v Jackovej detskej izbe a poslednou scénou dali ešte raz reklamu - ja som vedela, čo ma čaká, ale ostatným asi emócie dosť vychladli :-D

4 ADU ADU | Web | 19. července 2010 v 13:18 | Reagovat

dala si si záväzok vidieť aj ostatné filmy s Leom?
ja sa len čudujem, kedy to stíhaš...
no pre mňa je výzva vidieť tento film už len po tom, čo som si prečítala ten stručný obsah... naozaj sa v takýchto filmoch vyžívam...ale zas tu sú potrebné naozaj skvelé herecké prejavy, aby celý film splnil, to čo sľubuje.... preto sa dá na takýchto filmoch herec najlepšie oceniť a aj predviesť... dobre, dosť bolo kecov

inak aj mne sa zdá Robert Pattinson čím ďalej tým viac sympatický...nikdy som nepatrila k jeho bláznivým obdivovateľkám, ale ako sa tak pozerám, teraz ma začína akosi viac zaujímať... možno aj on dozrel...heh, ale podľa mňa je to fakt sľubný herec

nuž a áno, pre mňa je Leo stále len Jackon z Titanicu, ale snáď sa to raz zmení...možno pri tomto filme
no som vždy rada, keď herci prekonávajú svoje predchádzajúce role
ako napr. Pattinsona som mala zafixovaného ako Cedrika Digoriho, potom prišiel Edward Cullen a na Cedrika som celkom zabudla... a prednedávnom prišiel Tyler z Remember me a ja som ani na chvíľu nepomyslela, že je to Edward a tak ho vnímam aj dodnes - ako Tylera

5 Slečna TENISKA Slečna TENISKA | Web | 20. července 2010 v 21:29 | Reagovat

hmmm, tak tvím popisem to opravdu vypadá zájímvě, myslím, že pokud je to opravdu FILM, který stojí za to, tak ho prostě musím shlédnout, protože zrovna takovýhle druh filmu já mám ráda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama